
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Impedance | 120 Ω |
| Frequency | 100 MHz |
| Current Rating | 450 mA |
| DC Resistance (DCR) | 200 mΩ |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 500 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
| Max Thickness | 550 µm |
| Min Thickness | 450 µm |
Stock: 31158
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06355
Ext.Price$0.06355
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06355 | $0.06355 |
| 10 | $0.01854 | $0.18540 |
| 50 | $0.01431 | $0.71550 |
| 100 | $0.01290 | $1.29000 |
| 500 | $0.00997 | $4.98500 |
| 1000 | $0.00887 | $8.87000 |
| 3000 | $0.00768 | $23.04000 |
| 5000 | $0.00665 | $33.25000 |
| 10000 | $0.00580 | $58.00000 |
